Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 28 styczeń 2016 08:12

Tarnawa. Stacje bazowe telefonii jednak z nieprawidłowościami

Być może zakończą się takie problemy, z jakimi borykali się mieszkańcy okolic Tarnawskiej Góry.

 

Najwyższa Izba Kontroli zbadała postępowania administracyjne dotyczące lokalizacji, budowy, rozbudowy i instalacji stacji komórkowych, a także to w jaki sposób spełniano standardy ochrony środowiska związane z emisją promieniowania elektromagnetycznego. Wbrew temu, co mówiono od lat mieszkańcom, wykryto szereg niepokojących nieprawidłowości.

Mieszkańcy okolic Tarnawskiej Góry słusznie walczyli przeciwko powstaniu w okolicach ich domów i działek stacji bazowej telefonii komórkowej. O sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ Jak się bowiem okazuje, wyniki kontroli NIK budzą niejedną wątpliwość co do bezpieczeństwa przybywania w sąsiedztwie takich urządzeń.

- W ocenie Najwyższej Izby Kontroli obowiązujące regulacje prawne nie gwarantują należytego badania wpływu na zdrowie i jakość życia mieszkańców działających już anten, nawet w przypadkach wielokrotnego zwiększania mocy nadawanego sygnału – podał serwis prasowy NIK.

Kontrolerzy wyjaśniają, że niedokładne przepisy prawa budowlanego sprawiały, że skontrolowane urzędy nie badały oddziaływania stacji bazowych telefonii komórkowej na sąsiednie nieruchomości w przypadku znacznego zwiększania mocy zainstalowanych anten, ani też w przypadkach zwiększania ich liczby.  Tymczasem zwiększenie mocy anten powoduje zwiększenie zasięgu oddziaływania pól elektromagnetycznych na otoczenie. A to może to wpływać m.in. na ograniczenie praw do tych nieruchomości w związku ze znacznym wzrostem promieniowania elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludności.

- Ponadto skontrolowane urzędy nie były zobowiązane i nie przeprowadzały ocen oddziaływania stacji telefonii komórkowej na środowisko. Brak konieczności prowadzenia takich badań był efektem znacznego uproszczenia w 2007 r. systemu kwalifikacji stacji bazowych telefonii komórkowej. Wprowadzone wówczas przepisy prawa nakazały analizować miejsca dostępne dla ludności wyłącznie w osi głównej wiązki promieniowania pojedynczej anteny. Wymagane analizy pomijały tym samym faktyczny, przestrzenny rozkład pól elektromagnetycznych, emitowanych z danej stacji oraz promieniowanie sąsiadujących anten innych operatorów – czytamy w dokumencie.

- W związku z ustaleniami kontroli Najwyższa Izba Kontroli  zawnioskowała o pilne podjęcie inicjatywy legislacyjnej, aby jednoznacznie i kategorycznie doprecyzować procedury budowy stacji telefonii komórkowych i określić warunki ich powstawania, zwłaszcza pod kątem szeroko rozumianego bezpieczeństwa ludzi i środowiska – poinformowała Dominika Tarczyńska, rzecznik prasowy NIK.

 
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyceTarnawa. Stacje bazowe telefonii jednak z nieprawidłowościami