Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 06 luty 2014 18:38

Jezioro będzie gotowe w czerwcu 2015

Napisał

Czerwiec 2015 to prawdopodobna data oddania do użytku zbiornika wodnego w Świnnej Porębie – poinformował zastępca dyrektora RZGW w Krakowie Stefan Sawicki. Prace na zaporze są już na ukończeniu, w tym roku zacznie się próbne zalewanie zbiornika.

Stefan Sawicki, zastępca dyrektora RZGW w Krakowie, odpowiedzialny za budowę zapory w Świnnej Porębie, był goście Rady Powiatu w Wadowicach. Jak poinformował, race przy budowie zbiornika wodnego są już prawie na ukończeniu. Finansowanie inwestycji z budżetu państwa nie jest zagrożone. 

RZGW ma do wydania jeszcze nieco ponad 300 mln złotych. Zgodnie z ustawą w tym roku finansowanie inwestycji związanych z budową zapory wyniesie 241 mln zł, natomiast na rok następny planuje się wydatki w wysokości 80 mln zł.

Dyrektor Sawicki złożył radnym powiatowym deklarację, że budowa zbiornika jest już na ukończeniu. Część robót związanych z zaporą zostało już odebranych. 

Skończone jest obwałowanie w Zembrzycach, wybudowano Ośrodek Zarybieniowy, oddano do użytku budynek administracyjny, zakończono budowę mostu od strony Stryszowa, jest również zrobiona droga między Stryszowem, a Zembrzycami.
W tym roku zostanie skończony most drogowy, tory kolejowe są praktycznie zmontowane, pozostają jeszcze do zrobienia drobne roboty w gminach, na których położony jest zbiornik wodny. 

W rozmowie z portalem Wadowice24.pl przedstawiciel RZGW zdradził, że planowane uroczyste otwarcie zbiornika ma nastąpić w czerwcu 2015 roku.
Gdzieś w okolicach sobótek świętojańskich- żartował zastępca dyrektora RZGW.
Do tego czasu zbiornik na rzece Skawie wypełniony zostanie wodą. Tak powstanie nowe jezioro.
W tym roku zalewamy część zbiornika, będzie to próbne spiętrzenie wody. Do połowy roku mają zakończyć się główne prace. Właściwa operacja zalewanie zbiornika rozpocznie się w 2015 roku, a samo uroczyste otwarcie zbiornika wodnego chcielibyśmy zrobić pod koniec czerwca 2015 roku- przekazał nam Stefan Sawicki.
Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010.

Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też nową atrakcją turystyczną.

Nadal nie zostało rozstrzygnięte, jak będzie nazywało się przyszłe jezioro W tej chwili brane są pod uwagę dwie nazwy: Jezioro Wadowickie i Jezioro Mucharskie.

(mp)
asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZembrzyceJezioro będzie gotowe w czerwcu 2015