Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 12 luty 2014 13:48

W Zembrzycach nie da się oddychać?

Napisał

 Wrzucamy do pieców co popadnie, wdychamy to, a potem dziwimy się, dlaczego źle się czujemy, chorujemy na raka a dzieci mają alergię na wszystko.

 

W ostatnim czasie do naszej redakcji napływają skargi naszych czytelników, że wyjście na spacer wieczorem w Zembrzycach jest możliwe chyba tylko w masce gazowej.

Nie ma co owijać w bawełnę, tak śmierdzi z kominów, że oddychać nie można! – donoszą nam czytelnicy.

Chociaż zima w tym roku zapomniała wpisać Małopolskę w swój kalendarz odwiedzin, to i tak palić w piecach trzeba. Pytanie tylko czym w tych piecach palimy, bo zapach powala na kolana i to dosłownie. Robiąc sondę na ten temat w Zembrzycach nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w piecach oprócz opału ląduje wszystko począwszy od plastików wszelkiego rodzaju po ubrania i znoszone buty. Nic więc dziwnego, że każdy, u którego zmysł węchu działa w miarę poprawnie, nie jest w stanie tego wytrzymać.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy w Zembrzycach nikt z mieszkańców nie zgłaszał tam problemu zanieczyszczonego powietrza, jednak gmina sama zdecydowała się podjąć stosowne działania:

W 2014 roku gmina Zembrzyce podpisała porozumienie o współpracy z Małopolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w celu wypracowania rozwiązań mających na celu ograniczenie niskiej emisji dla gminy Zembrzyce. Ponadto w 2013 roku gmina podjęła współpracę z powiatem suskim w celu wspólnego wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie opracowania i wdrożenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej - informuje nas Danuta Smyrak, sekretarz gminy Zembrzyce.

 Dziwi fakt, że ludzie swoje śmieci palą w piecach podczas, gdy i tak muszą płacić za ich wywóz. Zapewne nie zdają sobie sprawy, że zanieczyszczając w ten sposób powietrze narażają siebie, swoje dzieci i wnuki na wady rozwoju i ciężkie choroby.

Głównym problemem jaki stwarza zła jakość powietrza jest narażanie mieszkańców na wdychanie w sezonie grzewczym toksycznych substancji, które są związkami rakotwórczymi, mutagennymi powodującymi wady wrodzone, zwiększającymi też bezpłodność. Związki te, których ilości charakteryzują wykonywane od kilku lat pomiary stężeń benzoαpirenu, działają szkodliwie na rozwój dziecka w łonie matki. Są też przyczyną alergii - tłumaczy Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego inspektora ochrony środowiska i dodaje: opublikowany w 2009 roku „Raport o zdrowiu mieszkańców miasta Krakowa i jego uwarunkowaniach za rok 2008”zawiera dane statystyczne także dla małopolskich powiatów. Według tych danych w powiecie suskim wykazana została najwyższa w województwie, umieralność niemowląt. W powiecie suskim mamy też jedne z najwyższych wskaźniki umieralności mężczyzn z powodu chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych układu oddechowego.

 Gmina Zembrzyce nie ma odrębnych pomiarów jakości powietrza. W zasadzie jest bardzo podobna do Suchej, tak jak Maków Podhalański, w którym przed laty pomiary wykonywano. Włączona została do współpracy w Sekcji III Podzespołu Lokalnych Programów Ochrony Powietrza. Wójt Zembrzyc poprosił wstępnie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o przedstawienie na sesji Rady Gminy informacji o aktualnych działaniach podejmowanych w celu zwiększenia skuteczności programów ochrony powietrza. Termin ustalony zostanie po zakończeniu opracowywania przez WIOŚ raportów za rok 2013 - mówi Ryszard Listwan.

Teraz głównym problemem jest szybka poprawa lokalnej energetyki poprzez skuteczne wdrażanie lokalnych programów ograniczania niskiej emisji. Od jesieni 2011 roku funkcjonuje w Suchej Beskidzkiej dobrze wyposażona stacja pomiarów jakości powietrza. Jak informuje Ryszard Listwan uzyskane dzięki niej informacje wpłynęły na zmianę Wojewódzkiego Programu Ochrony Powietrza uchwalonego przez Sejmik Małopolski 30 września 2013 roku. Program ten obejmuje wszystkie gminy powiatu suskiego obowiązkiem wdrażania programów naprawczych, ze względu na przekroczenia w powietrzu dopuszczalnych poziomów stężeń pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku siarki i benzopirenu. Otwiera też przed gminami drogę do uzyskania dużych środków na wymianę uciążliwych dla środowiska urządzeń grzewczych.

Po raz pierwszy mieszkańcy naszych miejscowości, w zależności od tego jak szybko władze gmin podejmą działania, będą mogli otrzymać dofinansowanie na wymianę źle funkcjonującego ogrzewania oraz na zrobienie lepszej izolacji termicznej w swoich domach.

tam

 

asdasdasdasdas