Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 23 październik 2016 18:55

„Odblaskowa szkoła” w Marcówce.

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Marcówce od wielu  lat prowadzi działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa dzieci  w drodze do i ze szkoły. Podobnie jest i w tym roku szkolnym.

 

We wrześniu szkoła zgłosiła swój akces w VII edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego głównym celem jest realizacja prawnego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych. Dyrekcja i nauczyciele szkoły podobnie jak organizatorzy konkursu chcą zwiększyć bezpieczeństwo uczniów poprzez wyposażenie ich w kamizelki i elementy odblaskowe oraz udział w akcjach  wpływających na poprawę bezpieczeństwa dzieci.

Od pierwszych dni września nauczyciele w ramach zajęć edukacyjnych zapoznawali uczniów z przepisami ruchu drogowego zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Odbyły się wycieczki na przejścia dla pieszych, gdzie uczniowie mogli praktycznie doskonalić zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.

27 września  szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto stosować elementy odblaskowe, jakie podstawowe wyposażenie powinien posiadać każdy rower, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. Omówione zostały również zasady bezpiecznego poruszania się i przechodzenia przez ulicę. Goście zwrócili również uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali bardzo dużo pytań.

Spotkanie to było pozytywnym impulsem do dalszych działań w ramach konkursu. Przeprowadzono kontrolę posiadanych przez dzieci odblasków. Dzięki współpracy SKO z bankiem PKO BP oraz Rady Rodziców  dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe oraz elementy odblaskowe. W wyniku podjętych działań wszyscy uczniowie posiadają  elementy odblaskowe i zostali  zobowiązani do noszenia ich w drodze do i ze szkoły.

 W trakcie trwania konkursu zorganizowano jeszcze szereg  innych działań. Było to m.in. konkursy  plastyczne : "Bezpieczna droga do szkoły", " Bądź widoczny", tworzenie gazetek tematycznych w klasach. Organizowano również zajęcia pozalekcyjne związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Uczniowie z klasy VI zaprojektowali ulotki propagujące akcję noszenia odblasków. Oprócz ulotek uczniowie zaprojektują własne znaczki odblaskowe, które później zostaną przypięte do ich plecaków. W ramach kampanii promującej bezpieczeństwo pod kierunkiem nauczyciela p Szymona Pietrusy wykonali również magnesy z hasłem „ BĄDŻ WIDOCZNY – NOŚ ODBLASKI”, które wręczali kierowcom podczas piątkowej akcji (21.10. br.) jak i również po niedzielnej Mszy Św.

Uroczystym zakończeniem całej tegorocznej edycji konkursu będzie Odblaskowy Pokaz Mody, w którym udział wezmą uczniowie klas I – VI . W czasie imprezy uczniowie zaprezentują zaprojektowane przez siebie odblaskowe stroje oraz wykażą się znajomością zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania podjęte w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” zwrócą uwagę na ogromną potrzebę noszenia odblasków i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na drogach. Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla kierowców i pieszych. Szybko zapadający zmierzch i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych. Zbawienny może okazać się niewielki odblask, który zwraca uwagę innych użytkowników ruchu drogowego. Im więcej elementów odblaskowych nosimy, tym bardziej jesteśmy widoczni a przez co bezpieczni.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyce„Odblaskowa szkoła” w Marcówce.