Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 08 styczeń 2017 18:19

Zembrzyce. „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii”

Napisał

W Zembrzycach zakończono prace nad albumem „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii”.  Twórcy projektu w ramach projektu wydali album fotografii dawnej skupiony wokół Zembrzyc i życia jej mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat. Z blisko 2000 zdjęć jakie przeszły przez ich ręce wybranych zostało ponad 300.

Album będzie mieć 120 stron w formacie A4. Będzie można w nim zobaczyć życie codzienne mieszkańców, rzemiosło z którego ta wioska słynie.  Nie zabraknie fotografii dokumentujących bogate życie kulturalne tej wioski a nawet trudnych czasów z jakimi zmagali się mieszkańcy. Wszystko to zostało podzielone na 7-em działów tematycznych.  Do dyspozycji jest kilkaset bezpłatnych egzemplarzy, które trafią do Zembrzycan. Zebranie tak obszernego materiału pod względem tematycznym i różnorodnego jakościowo było nie lada wyzwaniem dla kilku osób, które bardzo się zaangażowały w realizację tego przedsięwzięcia. Celem projektu nie było bowiem samo wydanie albumu ale także integracja międzypokoleniowa lokalnej społeczności, poprzez liczne spotkania na które można było przynieść materiały z rodzinnych zbiorów.

Największy zapał i zaangażowanie wykazali m.in Michał Karcz właściciel funpag’u „Zdjęcia historyczne Zembrzyc”, który to przez ponad 750 godzin jak nam przyznał digitalizował przyniesione materiały.  Natalia Zborowska i Barbara Godawa, które pracowały nad tekstem z niebywałą wręcz „pedantyczną” dbałością o szczegóły. Maria Kus, która pełna zaangażowania zachęcała lokalną ludność do udostępniania swoich zasobów rodzinnych. Istotną rolę odegrał również Łukasz Palarski - Wójt Gminy Zembrzyce, który to objął patronat nad tym projektem i znacząco przyczynił się do realizacji całego pomysłu.  Jak sami twórcy przyznają, praca nad albumem była dużą satysfakcją.

Album już wkrótce trafi do rąk mieszkańców Zembrzyc.

 


Projekt powstał przy wsparciu finansowym:

1) Programu „Działaj Lokalnie ” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia w Stryszawie. (5000 zł.)

2) Gminy Zembrzyce (4000 zł.)

3) Stowarzyszenia Lokalna Inicjatywa Społeczna „Nasza Gmina” (2500 zł.)

4) Darowizny od os. fizycznych (1170 zł.)

Wartość całego projektu to 12 670 zł.

Wnioskodawcą i inicjatorem jest Stowarzyszenie Bractwo Zbójników spod Babiej Góry.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyceZembrzyce. „Kanada… czyli zembrzycka lekcja historii”