Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 09 maj 2014 20:32

Kiedy zaleją jezioro bez nazwy?

Napisał

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wyliczył, że całkowite napełnienie zbiornika wodnego w Świnnej Porębie może potrwać nawet dwa lata. Proces wypełnienia zbiornika wodą ma zacząć się w ciągu najbliższych miesięcy, a oficjalne uruchomienie tamy w czerwcu przyszłego roku. 

 

Na razie zbiornik nieposiada jeszcze nazwy geograficznej Brane są pod uwagę dwie propozycje Jezioro Wadowickie i Jezioro Mucharskie.  
Powoli zbliża się termin, który rozpocznie proces napełniania wodą zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Na razie nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty. Pierwotnie mówiło się, że będzie to marzec tego roku, ale prace nieco się opóźniają, co w przypadku budowy tamy na Skawie jest norma. 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wyliczył, że całkowite napełnienie zbiornika wodnego w Świnnej Porębie może potrwać nawet dwa lata. Planowane uroczyste otwarcie zbiornika ma nastąpić w czerwcu 2015 roku. 

Prace przy budowie zbiornika wodnego są już prawie na ukończeniu. Finansowanie inwestycji z budżetu państwa nie jest zagrożone. Część robót związanych z zaporą zostało już odebranych.

Skończone jest obwałowanie w Zembrzycach, wybudowano Ośrodek Zarybieniowy, oddano do użytku budynek administracyjny, zakończono budowę mostu od strony Stryszowa, jest również zrobiona droga między Stryszowem, a Zembrzycami. W tym roku zostanie skończony most drogowy, tory kolejowe są praktycznie zmontowane, pozostają jeszcze do zrobienia drobne roboty w gminach, na których położony jest zbiornik wodny.

Zgodnie z ustawą w tym roku finansowanie inwestycji związanych z budową zapory wyniesie 241 mln zł, natomiast na rok następny planuje się wydatki w wysokości 80 mln zł. 

Ciągle jeszcze nie wiadomo,jak nazywał będzie się nowy zbiornik. Pojawiła się propozycja nazwania go Jeziorem Wadowickim, ale swój sprzeciw wyraziły niektóre gminy, na których terenie znajdzie się planowany zbiornik. W 2013 gmina Mucharz przygotowała stronę promocyjną powstającego zbiornika, gdzie używa nazwy Jezioro Mucharskie. Ale nawet Fundacja MILA z Krakowa w przygotowanej dla gminy analizie zwróciła uwagę na bardzo słabą rozpoznawalność nazwy „Jezioro Mucharskie”. 

Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześć. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też nową atrakcją turystyczną.

(mp)
wadowice24.pl
asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZembrzyceKiedy zaleją jezioro bez nazwy?