Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 sierpień 2017 07:40

Odnaleziono ciało bohatera z Tarnawy Dolnej

Napisał

Jak podaje portal wadowice24.pl, Instytut Pamięci Narodowej zakończył ekshumację na Litwie w grobach, które wskazano jako zapomniane mogiły żołnierzy AK. Wśród szczątków odnaleziono prawdopodobnie ciało porucznika Wojciecha Stypuły ps. Bartek. Żołnierz urodził się w Tarnawie Dolnej.

 

W artykule czytamy, iż w wyniku archeologiczno-ekshumacyjnych prac na Litwie, odnaleziono szczątki trzech żołnierzy Armii Krajowej, którzy podczas wojny zginęli w walce zarówno z niemieckim Wehrmachtem, jak i sowieckim NKWD. Zdaniem historyka wojskowości powiatu wadowickiego Michała Siwca - Cielebona odnalezione na Litwie szczątki to na 99 procent ciało porucznika Stypuły.

Szczątki por. Wojciecha Stypuły „Bartka" ekshumowano na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Porucznik Stypuła zginął 22 lipca 1944 r. nad rzeką Wisińczą w walce z Sowietami. Świadkiem jego śmierci była Izabella Jankowska-Stankiewicz „Marianna", której relacja pomogła odnaleźć grób. Jego dokładna lokalizacja została określona na podstawie wyników przeprowadzonych badań archeologicznych.

Zdaniem Michała Siwca - Cielebona, jeśli okaże się, że ciało znalezione na Litwie to właśnie "Bartek", to wolą rodzinny jest, by spoczął w grobie na cmentarzu parafialnym w Wadowicach. - W tym samym grobowcu, gdzie pochowano jego ojca. Porucznik Stypuła zasłużył na pogrzeb państwowy z honorami, więc będzie to duże wydarzenie w mieście, które może przybliży jego zapomnianą dziś postać - mówi  Michał Siwiec - Cielebon.

 

Wadowice24.pl przypominają, iż Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 roku w Tarnawie Dolnej, ukończył czteroklasową szkołę ludową w Zembrzycach, potem uczył się w Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, a maturę zdawał w gimnazjum w Żywcu. W latach 1924-1925 kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty. Służył w 43 pułku piechoty w Kowlu, a po przeniesieniu do rezerwy rozpoczął szkolenia w marynarce na S/S Niemen. Tuż przed II wojną prawdopodobnie wcielony do kontrwywiadu wojskowego. Od wiosny 1944 roku pojawia się w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego pełni funkcję oficera BIP i do zadań specjalnych. Aktywnie uczestniczy w walkach AK z okupantem niemieckim i sowieckim. Zginął na tzw. Długiej Wyspie, w Puszczy Rudnickiej, 22 lipca 1944 roku zastrzelony przez sowietów z grupy poszukiwawczej NKWD.

                                                                                                                                                                                                            foto: Ilona Lewandowska

                                                                                                                                                                                                    Wadowice24.pl

asdasdasdasdas