Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 14 wrzesień 2017 23:14

„Dobro to nie plany tylko czyny” – otwarcie OREW w Tarnawie Górnej

W czwartek, 14 września odbyło się uroczyste otwarcie filii Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno - Wychowawczego w Tarnawie Górnej . Na otwarciu zgromadzili się podopieczni OREW-u, ich rodzice,  przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zawoi, sponsorzy i liczni goście. Po wysłuchaniu  przemówień, zebrani obejrzeli przedstawienie przygotowane przez podopiecznych OREW z Tarnawy Górnej i ich opiekunów. Na koniec poświęcono budynek oraz zakupiony przez Stowarzyszenie samochód, który ma służyć obu placówkom.

 

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się tuż po godzinie jedenastej na placu przed Ośrodkiem. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych gości, dzieci wraz z opiekunami z OREW Tarnawa Górna, w krótkim przedstawieniu „opowiedzieli” jak spędzają czas w ośrodku. Następnie głos zabrała Dyrektor OREW Katarzyna Czaicka, która wyraziła swoją wdzięczność, że może dziś świętować ze wszystkimi, którzy wsparli adaptację budynku dawnej szkoły na ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci. Zapewniła, że każdą pozyskaną złotówkę starano się racjonalnie wydać. Następnie podziękowała wszystkim dzięki którym udało się zrealizować remont, w tym Wójtowi Łukaszowi Palarskiemu i Radzie Gminy Zembrzyce, Staroście suskiemu Józefowi Bałosowi, burmistrzowi Makowa Podhalańskiego Pawłowi Sali, burmistrzowi Suchej Beskidzkiej Stanisławowi Lichosytowi, Wójtowi Gminy Stryszawa Rafałowi Lasek, Wójtowi Gminy Budzów Janowi Najdek, prywatnym sponsorom i firmom, Przewodniczącej i Zarządowi PSONI oraz rodzicom, którzy poświęcając swój prywatny czas, zbierali pieniądze, dzięki którym możliwe było stworzenie Ośrodka w Tarnawie Górnej. Pani Katarzyna Czaicka podkreśliła, że „dla dyrektora tworzenie nowej szkoły to odpowiedzialność, a sztuka życia to cieszenie się  małym szczęściem. Remont szkoły był trudnym wyzwaniem, które nie dobiegło jeszcze końca.” Dodała także, że „kto dziękuje, ten dwa razy prosi”, szkole potrzebna jest dalsza modernizacja.

Jako kolejna głos zabrała Przewodnicząca PSONI Koło w Zawoi – Małgorzata Sitarz, która podziękowała wszystkim za pomoc oraz podała kwoty pieniężne, ofiarowane przez poszczególne gminy, darczyńców oraz zebrane przez rodziców na remont Ośrodka. „Sama czuję radość i ogromną satysfakcję. Praca w naszym Stowarzyszeniu to nie tylko praca na etat, od do, tylko praktycznie cały czas. Jestem przekonana, że ta placówka będzie dawała dużo radości wszystkim z niej korzystającym. Udało nam się otworzyć kolejny Ośrodek i żadne dziecko nie zostanie pozbawione potrzebnych mu zajęć. Co więcej, wierzę, że z Waszą pomocą uda nam się wyremontować także poddasze i zakończyć wszystkie prace, by docelowo znalazło tu miejsce każde dziecko, które będzie tego potrzebować. Każdy ma prawo do równego traktowania, a w szczególności Nasze dzieci. Życzę nam wszystkim, aby jak najwięcej uśmiechu i radości gościło na twarzach dzieci”.

Następnie przemówił Wójt Gminy Zembrzyce – Łukasz Palarski, który podziękował Stowarzyszeniu za zaangażowanie i trud  włożony w uruchomienie obiektu. Dodał, że „drzwi w Naszym urzędzie zawsze są otwarte dla władz Ośrodka. Dziękuję, że tchnęliście nowe życie w tą placówkę”.

Głos zabrał także Senator RP – Andrzej Pająk, który podkreślił, że placówka w Tarnawie „to gałązka na pniu, który wyrósł w Juszczynie”. Wspomniał także założycielkę Stowarzyszenia oraz „matkę chrzestną OREW-u” Zytę Jagosz. Dodał także, że „ból i cierpienie kształtuje ludzi i wspólnotę”.

Jako ostatni przemówił Starosta suski – Józef Bałos, który powiedział, że w powiecie istnieje sieć wsparcia społecznego. „Są także pokłady empatii i wrażliwość, które można właściwie ukierunkować. Losy osób niepełnosprawnych są zabezpieczone, ale nie można na tym poprzestać. Dalsze pomysły będą wciąż realizowane”. Na koniec Starosta złożył na ręce Dyrektor OREW oraz Przewodniczącej PSONI list gratulacyjny.

Po przemówieniach podopieczni OREW w Tarnawie Górnej wraz z nauczycielami w radosnym przedstawieniu wybrali się na wycieczkę do ZOO. Następnie ksiądz proboszcz Antoni Kania z Krzeszowa poświęcił Ośrodek oraz zakupiony przez Stowarzyszenie samochód, który ma służyć dzieciom z obu placówek. Starosta, Wójt Gminy Zembrzyce oraz Senator RP uroczyście przecięli wstęgę, a następnie wszyscy zainteresowani udali się na zwiedzanie Ośrodka i złożenie wpisu do Księgi Pamiątkowej. Po części oficjalnej, wszyscy przybyli mieli okazję porozmawiać oraz skorzystać z poczęstunku.

 

Joanna Kosman

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyce„Dobro to nie plany tylko czyny” – otwarcie OREW w Tarnawie Górnej