Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 23 październik 2017 10:28

„My też jesteśmy uczniami!” – czyli dzień z życia podopiecznych OREW Wyróżniony

Napisane przez

Powitanie, ustalenie planu dnia, zabawy plastyczne i wycieczi dydaktyczne – to tylko część zajęć realizowanych przez podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie i Tarnawie Górnej. Placówka działa już od ponad dziesięciu lat i codziennie pomaga niepełnosprawnym dzieciom zdobywać umiejętności, dzięki którym będą mogły lepiej porozumiewać się z otoczeniem i funkcjonować w społeczeństwie. Jesteście ciekawi jak wyglada ich typowy dzień w ośrodku? Opowiedziedzą nam o tym sami!

 

Codziennie otaczają nas troską profesjonaliści w każdym calu: pedagodzy, rehabilitanci, logopedzi, psycholog, pielęgniarki, masażysta oraz pomoce terapeutyczne. Każdej osobie, która podejmuje trud pracy z nami przyświecają cele takie jak: poprawa naszego rozwoju, ogólnego stanu zdrowia i sprawności. Nieustannie pomagają nam nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie, rozbudzają nasze zainteresowanie światem, rozwijają nasze uzdolnienia. Dla każdego z nas specjaliści dobierają najlepsze z możliwych form pracy, aby przynosiły jak największe efekty. Ich metody są innowacyjne i nowoczesne. Nie ma mowy o nudzie na zajęciach - ciągle nas czymś zaskakują!

Z pewnością każdy wie, że wielu z nas ma ograniczone możliwości komunikacyjne. Nasi wspaniali terapeuci wiedzą doskonale, że komunikowanie się to nie tylko słowa. Dzięki licznym szkoleniom zdobyli certyfikaty terapeutów AAC i z ogromnym powodzeniem uczą nas, za pomocą alternatywnych i wspomagających metod, jak komunikować nasze potrzeby, emocje, pragnienia. Możliwe jest to dzięki m.in.: tworzonym przez nich prezentacjom multimedialnym, włącznikom, urządzeniu „step by step” oraz specjalnym znakom i gestom.

A jak tak naprawdę wygląda przykładowy dzień w naszej grupie, edukacyjno-terapeutycznej? Mimo, że jesteśmy uczniami, nasze lekcje wyglądają nieco inaczej, niż w tradycyjnej szkole, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wytrzymać 45 minut. Zajęcia są krótsze, przerwy częstsze. Każdy z nas ma to szczęście, że nauczyciele i specjaliści chylą się nad każdym z nas osobno i tworzą Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, który później realizują.

Dzień rozpoczynamy rytuałem przywitania się, śpiewamy piosenki na powitanie, podajemy sobie ręce, uśmiechamy się do siebie. Opowiadamy o pogodzie, ustalamy porę roku i datę, planujemy zajęcia na cały dzień. Nauczyciele mówią również o tym, że poznajemy świat wszystkimi zmysłami. Taki początek jest zgodny z Metodą Porannego Kręgu oraz Metodą Ośrodków Pracy. Musimy przyznać, że lubimy ten moment, bo nic nas potem nie zaskoczy, a nauczyciele wiedzą doskonale, jak rozbudzić naszą ciekawość na kolejne zajęcia, których nie możemy się doczekać!

Później zaczynają się zajęcia właściwe, czyli koniec zabawy – zaczynamy się uczyć. Tak, tak – my również uczymy się czytać, pisać, liczyć, kojarzyć, porównywać, analizować. Jest to dla nas trudne zadanie, ale dzięki pomocy specjalistów dajemy radę.

Zajęcia są bardzo zróżnicowane: rozwijające komunikację, funkcjonowanie osobiste
i społeczne oraz kreatywność. Mamy również wychowanie fizyczne i religię. Jedną z naszych ulubionych form pracy są wycieczki dydaktyczne, bo na nich możemy bezpośrednio doświadczać i poznawać otaczający nas świat. Takich wyjść i wyjazdów jest bardzo dużo, ponieważ je uwielbiamy!

Nasi nauczyciele dbają o nasz wszechstronny rozwój. Dbają również o nasze hobby
i zainteresowania. Wyobraźnię i sprawność manualną ćwiczymy podczas zajęć plastycznych, do których wykorzystujemy praktycznie wszystko – nawet najmniejszy patyczek. Zajęcia kulinarne uczą nas przygotowywać posiłki i pozwalają na eksperymentowanie w kuchni. Co chwilę zamieniamy się w „Młodych odkrywców” i „Młodych przyrodników”– badamy
i obserwujemy różne zjawiska zachodzące w przyrodzie, rozbudzamy nasze zainteresowanie światem, poznajemy rośliny, zwierzęta, krajobrazy.

Choć nie zawsze potrafimy sprawnie się poruszać, to doskonałą zabawą są dla nas zajęcia taneczne, podczas których uczymy się elementów zumby i prostych układów choreograficznych. Zabawa jest przednia. Trudno mam przestać!

Po całym dniu wrażeń, nauki, odkrywania i poznawania świata, nadchodzi czas na relaksację. Słuchamy wtedy utworów czytanych przez opiekunów lub muzyki odprężającej. Mamy czas na odpoczynek i powspominanie wspaniałego dnia, który jest już niestety za nami, ale jutro znów czekają nas kolejne przeżycia!

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyce„My też jesteśmy uczniami!” – czyli dzień z życia podopiecznych OREW