Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 16 styczeń 2018 15:11

Niebezpieczne drzewa znikną z krajobrazu Zembrzyc

Napisane przez

Na stadionie Garbarza Zembrzyce rozpoczeła się wycinka 59 starych drzew.

Mieszkańcy Zembrzyc nie ukrywają, że drzewa które okalają tamtejszy stadion Garbarza, tworzą niezwykle urokliwy zakątek. Niestety, nie będą mogli się nim cieszyć długo. Drzewa znikną z krajobrazu gminy. Pojawiły się pytania, czy to nie początek prac przy planowanym centrum rekreacji?

Jak tłumaczy wójt gminy Zembrzyce Łukasz Palarski:

Problem z drzewostanem wokół stadionu w Zembrzycach  istnieje już wile lat, dotychczas prowadzone były prace pielęgnacyjne oraz pojedyncze wycinki. Niestety zeszłoroczne  wichury oraz postępująca degradacja wielu drzew zmusiła Nas do podjęcia działań na szerszą skalę celem zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom tego terenu.

Ze stosownym wnioskiem  w sprawie wycinki zwróciliśmy się do Starosty Suskiego początkiem grudnia ubiegłego roku, po przeprowadzonej wizji lokalnej przez uprawnionego pracownika Wydziału Środowiska, otrzymaliśmy decyzje administracyjną zezwalająca na wycinkę 56 drzew (lipa drobnolistna  36 szt. dąb szypułkowy  9 szt. klon jawor 9 szt. robina akacjowa 1 szt. topola osika 1 szt.). Wizja lokalna potwierdziła Nasze obawy odnośnie kondycji drzew, stwierdzając „(…) Na pniach drzew występują bardzo duże ubytki wgłębne, znaczne ubytki kory, spękania, spróchnienia, rozmrożenia. Niektóre z drzew są pochylone w stronę zabudowań, boiska, sceny, trybuny, ścieżki po której poruszają się osoby. W koronach niektórych z drzew widoczny jest posusz, a niektóre są w przeważającej części suche. Ponieważ drzewa wymienione w punkcie 1 decyzji ze względu na wymiary, położenie, stan zdrowotny, rodzaj i wielkość uszkodzeń stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia w istniejących obiektach budowlanych, obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie decyzji zezwalającej na ich usunięcie nadano rygor natychmiastowej wykonalności (…)”

Spodziewaliśmy się, że będziemy te prace systematycznie prowadzić w ciągu bieżącego roku, jednakże stwierdzony stan faktyczny okazał się dla Nas dramatyczny – nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności potwierdza ogromne niebezpieczeństwo jakie ten drzewostan za sobą niesie. W związku z czym, nie chcąc dopuścić do zamknięcia obiektu na wiele miesięcy, przystąpiliśmy do niezwłocznych prac zgodnie z otrzymaną decyzją. Wycinka nie ma związku  z planowaną budową Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Zembrzycach, gdyż w ramach tej inwestycji planowaliśmy wkomponować obiekty rekreacji w istniejący drzewostan dokonując jedynie niezbędnych prac przy istniejącym drzewostanie.     

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZembrzyceNiebezpieczne drzewa znikną z krajobrazu Zembrzyc