Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 22 luty 2018 08:04

Już 30 lat temu nadano nazwę zbiornikowi wodnemu w Mucharzu. Zgadnijcie jaką!

Napisał
Już 30 lat temu nadano nazwę zbiornikowi wodnemu w Mucharzu. Zgadnijcie jaką! Zdjęcie. Marcin Płaszczyca

Coś w tej nazwie musi jednak być. Już 30 lat temu dziennikarze okrzyknęli mające powstać jezioro "morzem mucharskim". Czy to może być koronnym argumentem do nadania nazwy zbiornikowi w gminie Mucharz?

Ciekawostka sprzed 30 lat, o której przypomnieli użytkownicy Facebooka, jest już dość stara, ale jakby co dopiero napisana.

W 1987 roku dziennikarz Dziennika Zachodniego pisał o trudach w rozpoczęciu inwestycji jaką była budowa zbiornika wodnego w gminie Mucharz (!). Podobnych historii naczytaliśmy się i nasłuchaliśmy regularnie przez ostatnie lata.

Dopiero teraz na własne oczy możemy stwierdzić, że przy tamie w Świnnej Porębie jest jakieś jezioro. 30 lat temu dziennikarz nazwał je "Morzem Mucharskim" i już wówczas zaznaczył, że trzeba było czekać 28 lat na wyznaczenie dokładnej lokalizacji inwestycji.

Wyznaczenie ewentualnej lokalizacji doprowadziło do kilkudziesięcioletniego zamrożenia na tym terenie wszelkiej działalności budowlano-remontowej. Opóźnienia w realizacji rodziły napięcia społeczne oraz negatywne nastroje ludności, czemu mieszkańcy doliny mucharskiej dawali niejednokrotnie wyraz na spotkaniach z władzami - pisał Dziennika Zachodni w 1987 roku.

Jakby się tak przyjrzeć tej całej sytuacji z punktu widzenia mieszkańca doliny mucharskiej, to ta nazwa "Jezioro Mucharskie" nie powinna podlegać żadnym negocjacjom. Teraz jednak wszystko zależy od siły przekonywania przedstawicieli gmin położonych przy zbiorniku. Ostateczną decyzję, jeśli chodzi o nazwę, podejmie bowiem wojewoda.

https://www.facebook.com/ZdjeciaHistoryczneZembrzyc/?fref=mentions

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZembrzyceJuż 30 lat temu nadano nazwę zbiornikowi wodnemu w Mucharzu. Zgadnijcie jaką!