Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 09 kwiecień 2018 19:07

Mieszkańcy: "w razie potrzeby karetka nie przejedzie"

Mieszkańcy: "w razie potrzeby karetka nie przejedzie" Czytelnik portalu sucha24.pl

Właściciel domów w części gminy Zembrzyce skarżą się na zdewastowaną drogę, którą prowadzi do ich miejscowości. Obawiają się, że w razie potrzeby – pożaru, zagrożenia zdrowia czy nawet życia – odpowiednie służby nie będą miały jak interweniować.

Chodzi o mieszkańców Zarębek Skawieckich należących do gminy Zembrzyce. Jak zaznaczają tamtejsi Czytelnicy portalu sucha24.pl, nikt się nie interesuje tamtejszą drogą.

-  Karetka ma problem z wyjechaniem, nie mówiąc już o przywozie węgla czy czegokolwiek dużym samochodem - opisują swoją sytuację.

Zapytany o sprawę mieszkańców Łukasz Palarski, wójt gminy Zembrzyce, zaznacza, że kwestia osuwisk na terenie Zarębek Skawieckich w ostatnich latach sprawia nam wiele problemów.

- Odcinek, o którym mowa, uległ znaczącemu pogorszeniu w maju 2017 roku – przypomina włodarz. - Na pewien czas odcinek ten został zamknięty celem utrzymania i poprawy przejezdności. W lipcu 2017 teren został zabezpieczony i oznaczony. Obecnie nośność na drodze ograniczona jest do 3,5 tony, krawędź jezdni zabezpieczono stosownymi barierami, a korpus drogi dodatkowo wzmocniony.

Wójt dodaje, że wykonano również prace polegające na poprawie odprowadzenia wody wzdłuż drogi na jej górnym odcinku.

- Wskazany teren jest miejscem czynnego osuwiska o czym informuje użytkowników ruchu znak usytuowany przed osuwiskiem – informuje Palarski. - Droga podlega ciągłej obserwacji i jest przejezdna, w tym również dla karetek pogotowia ratunkowego – zapewnia.

Ponadto, jak zaznacza wójt, samorząd zembrzycki w ostatnich latach zabiega o budowę drogi alternatywnej dla osiedla Zarębki Skawieckie, a obecna droga z uwagi na problemy geologiczne nie jest planowana do kompleksowego odtworzenia - jedynie utrzymania na niej przejezdności dla ograniczonego ruchu osobowego.

- Obecny stan nawierzchni zostanie poprawiony w ramach pozimowych remontów dróg gminnych – podaje gospodarz Zembrzyc i okolic. - Ponadto gmina otrzymała blisko 90 000 złotych na opracowanie dokumentacji geologicznej pod ewentualną budowę drogi alternatywnej, która została wykonana. W 2017 r. Wojewódzki Zespół Nadzorujący Realizację Zadań w Zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich skutków podjął pozytywną rekomendację dla rozpoczęcia prac projektowych dla tej trasy. Obecnie trwają przygotowania do opracowania dokumentacji projektowej dla rozwiązania, które będzie faktyczną alternatywą dla całego osiedla. Tymczasowo problem dojazdu do znacznej części osiedla zapewnia również droga dojazdowa wykonana w 2016 roku w innej lokalizacji. Jest to rozwiązanie wspierające główny ciąg komunikacyjny, z którego to również można korzystać.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyceMieszkańcy: "w razie potrzeby karetka nie przejedzie"