Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 13 wrzesień 2018 07:19

Zembrzyce: Mieszkańcy nie zapłacą mniej za solary

Zembrzyce: Mieszkańcy nie zapłacą mniej za solary solary.powiatsuski.pl

Podczas niedawnej sesji rady powiatu suskiego radna Joanna Stypuła poruszyła sprawę udziału w projekcie odnawialnych źródeł energii mieszkańców gminy Zembrzyce.

- Niestety radni tej gminy odrzucili wniosek dofinansowania tych 15 procent z budżetu na źródła odnawialnych energii. Było zainteresowanych około 134 osób z mojej gminy – zaznaczyła radna.

Jak dodała, w ich imieniu pytała, czy mogą oni liczyć na udział i przede wszystkim współfinansowanie w tym projekcie?

Jak się dowiadujemy, powiat suski otrzymał dofinansowanie na wykonanie 1365 instalacji solarnych, 546 ogniw fotowoltaicznych, 89 pomp ciepła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Instalacje powinny być wykonane w latach 2019 – 2021 po przeprowadzeniu postępowań  przetargowych.

Natomiast dofinansowanie wynosi 60 procent kosztów kwalifikowanych, przy czym podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym i jest pokrywany przez uczestnika programu.

- W chwili obecnej nie prowadzimy dodatkowego naboru chętnych, gdyż wniosek oparto o ankiety, które zostały złożone w zakreślonym wcześniej terminie, czyli do 2016 r. Mimo tego mieszkańcy cały czas składają ankiety dotyczące dofinansowania działań w zakresie odnawialnych źródeł energii. W przypadku rezygnacji z udziału w programie jest dobierana kolejna osoba z listy – wyjaśnia Marek Mrugacz, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej. - Powiat suski wystąpił do wójtów i burmistrzów z zapytaniem na temat możliwości dofinansowania w wysokości 15 procent kosztów inwestycji, co spowodowałoby, że mieszkańcy pokrywaliby jedynie 25 procent kosztów zadania. W przypadku osób gdzie gminy nie wyraziły woli uczestnictwa w programie mieszkańcy będą pokrywać 40 procent kosztów zadania – wyjaśnił.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyceZembrzyce: Mieszkańcy nie zapłacą mniej za solary